"Nechceme sledovat, jak je majetek města rozprodávaný, proto jsme se rozhodli využít institutu místního referenda," uvedl Korytář.
Prodejem areálu letiště a Technických služeb města Liberce by radnice mohla dohromady získat kolem 200 milionů korun. Liberečané by se podle Změny měli vyjádřit i k případnému prodeji pozemků a nemovitostí vyřazených z privatizace. "Máme obavu, že by i tento majetek mohl být v budoucnosti prodán," uvedl Korytář.
Ekonomický náměstek uvedl, že záměr prodeje letiště a technických služeb už zastupitelé schválili a příjmy z nich jsou zahrnuté v rozpočtu. "Referendum je legitimní nástroj pro vyjádření vůle občanů. Neumím si ale představit, kdyby v referendu lidé prodej odmítli, z čeho bychom potřebné finanční prostředky sehnali," dodal náměstek.
Dostatek podpisů pro místní referendum chtějí organizátoři získat do konce března. Aby se podařilo straně prodeje zastavit, muselo by je v případném referendu podpořit alespoň 20.000 oprávněných voličů a účast by musela být minimálně pětatřicetiprocentní.
I když Změna pro Liberec s referendem neuspěje, není jisté, zda se podaří městu najít kupce pro pozemky pod letištěm nebo technické služby. V rozpočtu je proto rezerva 120 milionů korun pro případ, že by se to nepovedlo. Peníze získané prodejem svého majetku radnice stotisícového města potřebuje, aby byla schopna splácet své miliardové závazky a zároveň investovat do dalšího rozvoje. Velmi náročný bude zejména letošní rok. Radnice musí splatit téměř 325 milionů korun. Jde hlavně o revolvingový úvěr za 150 milionů korun, dalších 170 milionů musí zaplatit na úrocích a do takzvaného umořovacího fondu na splácení dluhopisů. Město jimi v roce 2010 refinancovalo dluhy v hodnotě dvou miliard korun.
Podle Korytáře prodej letiště a technických služeb řešení finančních problémů města jen oddálí. Vedení radnice si to nemyslí a chce v příštích letech špatný stav svých financí vyřešit snížením běžných výdajů. Už letos počítá s jejich poklesem bezmála o pět procent, v příštím roce by se měly snížit dokonce o desetinu. Zatímco tak v roce 2010 byly vlastní výdaje města téměř 1,718 miliardy korun, příští rok by měly být už o 140 milionů nižší. Při šetrném hospodaření a úsporách provozních výdajů by mělo podle rozpočtového výhledu v městské kase od roku 2014 zbývat každý rok více než sto milionů korun na investice a spolufinancování evropských projektů.
zdroj: ČTK