"Takto rozsáhlou kauzou se policie v Libereckém kraji nezabývala a troufám si tvrdit, že je to jedna z největších kauz v České republice," uvedl Müller. Spis má podle něj už nyní 1200 stran.
Skupina měla přesně danou hierarchii. Vedl ji 45letý muž, ostatní dováželi léky z Polska nebo z nich vyráběli pervitin na různých místech Liberecka a Jablonecka či poté hotovou drogu prodávali.
Členové gangu, kteří měli zkušenosti s majetkovou, násilnou i drogovou trestnou činností, se snažili co nejvíce zkomplikovat své případné dopadení. "Mluvili ve zkratkách, snažili se minimalizovat svoji komunikaci přes mobily, střídali místa, kde docházelo k výrobě drog, střídali vozidla. Nebyl ani žádný pravidelný čas, kdy by se scházeli," upřesnil Müller.
Podle zjištění kriminalistů drogy vyráběli nejméně dva roky, sami s jejich užíváním měli zkušenost. Policisté na případu pracovali od října 2011, skupinu pozatýkali postupně od letošního února do července. "Jsou to všechno osoby s bohatou kriminální minulostí, a proto bylo i poměrně složité shromáždit dostatek důkazů, aby mohlo dojít k jejich zadržení," řekl kriminalista.
Policistům se podařilo zajistit při několika zátazích a domovních prohlídkách na Liberecku a Jablonecku přes 100.000 korun v hotovosti, 140 gramů pervitinu, varnu a dvě auta a motorku, jež sloužily k trestné činnosti. Zabavili také počítače a mobily.
Všech šest zadržených osob ve věku od 25 do 45 let je stíháno vazebně. "Dva soudce na slib propustil, dopouštěli se ale další trestné činnosti a byli opět zadrženi. I oni jsou proto stíháni vazebně," řekl vedoucí oddělení obecné kriminality Stanislav Briestenský.
Skupině hrozí za výrobu a prodej pervitinu vězení od deseti do 18 let. Zřejmě budou obviněni i z podílu na majetkové trestné činnosti. "Na prodej drog byla nabalená další trestná činnost, někteří odběratelé platili v naturáliích a nosili věci, které ukradli," nastínil Briestenský.
zdroj: ČTK