Papírna na Liberecku chce lákat turisty na japonský ruční papír

Na výrobu ručního japonského i evropského papíru chce lákat turisty nová domácí papírna ve Zdislavě na Liberecku. V republice je jediná, kde mohou návštěvníci vidět, jak japonský ruční papír vzniká. ČTK to dnes řekl majitel papírny Papyrea Michal Gorec.

"Nejen na Liberecku, ale v celé republice jsme unikátem. Široko daleko není jiný výrobce, který by vás pozval k sobě a ukázal proces výroby," uvedl Gorec. Podle dostupných informací je v Evropě pět papíren, které se výrobou japonského ručního papíru zabývají.
 
Aby byla prohlídka pro návštěvníky zdislavské papírny úplná, na zahradě zasadil Gorec i morušovníky - stromy, ze kterých se japonský ruční papír vyrábí, ale které v Česku běžně nerostou. "Dostatek lýka morušovníku budeme mít až za rok, zatím si většinu nechávám posílat z Izraele," řekl. Právě v této zemi se v roce 1999 s výrobou japonského ručního papíru seznámil. "Při cestování po Izraeli jsem tam půl roku pracoval v ruční papírně, do tajů výroby mě zasvětil její majitel," uvedl Gorec, který se předchozích 12 let živil jako bankéř. Dobře placená práce mu podle něj umožnila splnit si svůj sen.
 
Rodinné papírně se chce nyní věnovat na plný úvazek. Zájemce bude například učit, jak se při výrobě japonského ručního papíru postupuje. "Samotná výroba papíru je jen desetina toho, co je potřeba, 90 procent je příprava. Lýko morušovníku se musí napařit, sloupat od kůry, usušit, rozbouchat paličkou a smíchat s vodou," vypočetl majitel papírny. Teprve poté má k dispozici surovinu použitelnou k výrobě.
 
Rozdíl mezi ručně vyrobeným japonským a evropským papírem podle Gorce pozná na první pohled i laik. "Japonský papír má v sobě dlouhá vlákna a díky tomu je daleko tenčí a trvanlivější než evropský, který má vlákna hodně krátká," popsal. Jiná je i základní surovina, pro výrobu evropského papíru používá Gorec len, bavlnu nebo konopí. Odlišné je i využití papíru. Japonský je vhodný na stínítka k lampám, papírové posuvné stěny nebo pro restaurování starých knih. "Evropský je tlustší a používá se u svatebních oznámení, diplomů, klasických dopisních obálek, knih," dodal Gorec.
 
První kurzy uspořádá v papírně v září, určené budou pro děti i dospělé. Nabízet bude i víkendové kurzy pro manažery, kteří se chtějí odreagovat. Japonský i evropský ruční papír chce zároveň prodávat v malých sériích na zakázku. Kupuje ho od něj například nedaleká restaurace, používá ho na jídelní lístky. Zájem o ruční papír mají i výtvarníci či firmy, které potřebují vlastní hlavičkový papír. Při výrobě je totiž možné do papíru zalisovat vodoznaky, loga, různé ornamenty či lístky rostlin. Díky předchozímu povolání může Gorec přidat do papíru i proužky skartovaných a slisovaných pětistovek a tisícikorun. Z proužků už ale platidlo nikdo nesloží.
 
zdroj: ČTK