Úpravna vody v Příkrém z roku 1980 je prakticky jediným zdrojem pitné vody pro obyvatele Semil i dvou sousedních obcí. "Její stávající technologie již není z důvodu kolísavosti kvality surové vody z vodního toku Vošmenda schopna upravovat vodu do požadované kvality," řekl Rajm. S novou technologií by se mělo mimo jiné snížit množství chlóru, které bude k její úpravě třeba. "Výkon úpravny zůstane i po rekonstrukci na stávajících 50 litrech za sekundu," dodal Rajm.
Zhruba dvě třetiny nákladů na rekonstrukci úpravny pokryje dotace z evropských a státních fondů. Prvořadým úkolem je podle Rajma zajistit bezpečné a spolehlivé pokrytí potřeby vody obyvatel. "Hlavním požadavkem na dodavatele je zachování provozu úpravny po dobu rekonstrukce, maximální délka odstávky úpravny je 16 hodin," zdůraznil.
Projekt počítá s kvalitnějším mechanickým čištěním surové vody a dvoustupňovou filtrací. Přesné dávkování provozních chemikálií doplní ještě ultrafialové lampy, které umí zlikvidovat viry a bakterie. Budovy dostanou nová okna a zateplení, septik nahradí domovní čistírna odpadních vod. Z provozních důvodů bude také doplněna druhá, záložní akumulační železobetonová nádrž na vodu o objemu 100 metrů krychlových.
VHS Turnov zásobuje vodou obyvatele 22 měst a obcí na Semilsku a Jablonecku. Před dvěma lety dokončilo téměř miliardový projekt Čistá Jizera. Z velké části vyřešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod v Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou. Projekt stál dohromady 950 milionů korun, z toho 540 milionů poskytla EU. V Semilech letos sdružení dokončilo i nový vodovod do osady Spálov za bezmála sedm milionů korun.
zdroj: ČTK