"Propouštění se nedotkne lékařů, sester, laborantů nebo ošetřovatelů. Nelze se ale vyhnout propouštění v oblasti technických a administrativních provozů, které budou začleněny z velké části pod provozy přímo v Krajské nemocnici Liberec," řekl už dříve ČTK generální ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.
Zastupitelé Turnova, které je stoprocentním vlastníkem Panochovy nemocnice, vybírali ze tří variant. Kromě fúze s Libercem zvažovali i spolupráci s některým ze tří soukromých zájemců, kdy by městu zůstaly nemovitosti a firma by zajistila provoz. Třetí možností bylo zachování současného stavu a realizovat některé úspory navržené libereckou nemocnicí. I tak by to ale nestačilo k zajištění vyrovnaného rozpočtu a radnice by musela ročně dotovat nemocnici šesti až deseti miliony.
"Není jednoduché zvolit správnou variantu, přikláním se k fúzi s nemocnicí Liberec, abychom zajistili především dlouhodobou péči," řekl před hlasováním turnovský starosta Tomáš Hocke (nez.). Pro fúzi hlasovalo 15 z 26 zastupitelů. Potřeba bylo 14 hlasů. Odpůrcům se nelíbí, že město fúzí nevratně přijde o nemovitosti v hodnotě 150 milionů korun. Argumentovali také tím, že zdravotní pojišťovny zachovají smlouvy pro rehabilitaci, ARO, gynekologii a ortopedii i v případě, pokud by zůstala nemocnice samotná.
Ekonomický náměstek turnovské nemocnice a zastupitel Tomáš Sláma (ODS) uvedl, že nemocnice je schopna v dalších letech udržet provozní hospodaření v kladných číslech, nebude však mít na investice. "Museli bychom si vzít úvěr, nebo pořádat o peníze město," řekl Sláma, který hlasoval pro fúzi. "Nechystali jsme ji proto, aby nás (Liberec) zachraňoval. Potřebujeme ji pro další rozvoj na 20 až 30 let, to je hlavní důvod," vysvětlil. V Liberci bylo hlasování jednodušší, pro spojení bylo 27 z 28 přítomných zastupitelů.
Pro obě zařízení by měla být připravovaná spolupráce výhodná a roční úspora v nákladech by měla dosáhnout 15 milionů korun. Umožní také lépe využít areály obou nemocnic. Podle Nečesaného by se do Turnova mohla přesunout například jednodenní chirurgie. Liberecká nemocnice by měla pro turnovskou zajišťovat dodávky jídla pro pacienty i zaměstnance a podobně liberecká prádelna zajistí veškeré praní prádla pro Turnov. Tamní prádelna by totiž potřebovala velké investice. Dalších úspor lze podle Nečesaného dosáhnout při společných nákupech materiálu včetně zdravotnického nebo léků.
Krajská nemocnice Liberec je už nyní největším krajským zdravotnickým zařízením. Majoritním vlastníkem je Liberecký kraj, který po dokončení fúze bude mít 74,23 procenta akcií. Liberec bude mít od ledna 15,77 procenta a Turnov získá deset procent akcií krajské nemocnice.
zdroj: ČTK