Na prohlídku opravených lázní čekaly v Liberci stovky lidí

Stovky zájemců čekaly dnes dopoledne před budovou historických městských lázní v Liberci, aby si mohly prohlédnout zrekonstruované prostory za 360 milionů korun. Přestavba lázní na galerijní objekt trvala 20 měsíců, město pustilo veřejnost do lázní dnes poprvé.

Městské lázně patří k nejcennějším libereckým památkám. Byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Stavbaři se při rekonstrukci ve spolupráci s architekty a památkáři snažili zachovat co nejvíce původních prvků. Pod nevzhlednými kachličkami objevili původní sloupy i kamenné obklady, doplněno a zrestaurováno bylo původní kovové zábradlí, vitráže, ale také dveře a některá okna. V některých částech jsou původní secesní keramické dlažby i nápisy připomínající původní využití lázní.
 
Komentované prohlídky měly dnes začít v 10:00, kvůli velkému zájmu byly skupinky lidí dovnitř vpuštěny dříve. "Nečekala jsme to. Myslela jsem, že tady bude čekat pár lidí," uvedla jedna z návštěvnic, devětatřicetiletá Liberečanka Jana Pavlíčková. Před otevřením ale byla před lázněmi fronta dlouhá několik desítek metrů. Pavlíčkovou podobně jako další přivedla hlavně zvědavost. "Zajímá mě, co z toho udělali, hodně se o tom mluvilo," uvedla.
 
Ne všichni přitom s přeměnou lázní na galerii souhlasí. "Nejsem přesvědčen, že stěhování bude dobré. Co bude se současnou budovou galerie? Měla krásné umístění," míní třiaosmdesátiletý Erich Riesner, který se v Liberci narodil a do lázní Františka Josefa I. se chodil koupat už jako školák.
 
Ani město zatím neví, k čemu využije zchátralou novorenesanční budovu galerie, kterou nechal postavit v letech 1871 až 1872 továrník Johann Liebieg. "Do vlastnictví města má přejít až po přestěhování galerie někdy na začátku příštího roku. Pak budeme hledat dotační tituly na rekonstrukci," řekla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.
 
Přestavbu lázní, na kterou město získalo evropskou dotaci, provázely od počátku velké problémy. Zejména opoziční Změna pro Liberec poukazovala na to, že zakázka je předražená. Na její popud projekt důkladně prověřovala i Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod. Liberci hrozilo zkrácení dotace až o 79 milionů, po námitkách magistrátu a výsledku posledního, třetího posudku nakonec městu zkrátí dotaci "jen" o deset milionů korun.
 
zdroj: ČTK