Nová metoda je určena pro pacienty s paroxysmální fibrilací síní, což je nepravidelná, velmi rychlá aktivita srdečních síní. Způsobuje to nižší výkon srdce a oběhové komplikace. "Pacienty s tímto onemocněním jsme dosud museli posílat do Prahy," řekl ČTK přednosta kardiologického centra Rostislav Polášek.
Pracovišť, které tuto metodu zvládají, v zemi mnoho není. Spočívá v takzvané izolaci plicních žil. Zjednodušeně řečeno se do levé srdeční síně zavede katetr a poté elektricky odizolují místa, kde vzniká arytmie. "Nepravidelné vzruchy se tak nemohou dostávat do srdce," uvedl Polášek. V Liberci ji zatím úspěšně vyzkoušeli na třech pacientech. "Poruchy srdečního rytmu léčíme metodou katetrizační ablace již od roku 2004. Izolace plicních žil však patří ke komplexním výkonům, jejichž provedení vyžaduje zvládnutí moderních technologií jako elektroanatomické mapování srdečních dutin a intrakardiální ECHO," dodal přednosta.
Fibrilace síní je podle něj nejčastější arytmií v populaci a u lidí se vyskytuje stále častěji. Katetrizační ablace je zatím nejúčinnější metodou léčby.
Liberecké kardiocentrum je jediným pracovištěm svého druhu v kraji. Oddělení vzniklo v roce 2003 a slouží pro 500.000 až 600.000 obyvatel z Libereckého kraje i z přilehlých oblastí sousedních krajů Ústeckého, Královéhradeckého a Středočeského. Jeho lékaři ročně provedou na 4000 operací a další tisíce pacientů projdou ambulancemi. Před rokem a půl bylo oddělení modernizováno za zhruba 100 milionů korun, 51 milionů získala nemocnice z Integrovaného operačního programu na přístroje, zbylé peníze dala ze svého. Oddělení získalo třetí operační sál a také 16 moderních přístrojů.
zdroj: ČTK