Zoologové se domnívají, že za dosavadním neúspěchem je blízkost velkých koček z pavilonu šelem, který se nachází pod expozicí pand. "Právě to - vnímání potenciálního nebezpečí - je totiž patrně důvod, proč se stávající starý pár nikdy rozmnožit nepodařilo," uvedl Langr.
Zoologové se domnívají, že samice před zhruba pěti lety byla březí, ale ze strachu z blízkosti velkých šelem mláďata sežrala. "Jsou to ale jen dohady. Slyšeli jsme nějaké zvuky, ale nic neviděli," konstatoval mluvčí.
Současný stárnoucí pár, desetiletá Hanje a čtrnáctiletý Japp, zatím zůstanou v expozici nad pavilonem šelem. Nový pár obsadí expozici, kterou před pár lety postavilo zoo v sousedství bazénu lachtanů pro rysy karpatské. Jedenáctiměsíční samice Lotus z francouzského Bordeaux už do Liberce dorazila, samec z britských ostrovů ji začne dělat společnost zřejmě do začátku letních prázdnin.
Vzhledem připomíná panda červená medvídka mývala, mezi návštěvníky zoo i proto patří k nejoblíbenějším zvířatům. Jejím typickým znakem je silný červenohnědý kroužkovaný ocas a hustá a měkká tmavočervená srst. Přezdívá se jí ohnivá liška. Vyskytuje se od Nepálu přes Barmu až po Čínu. Obývá chladné a vlhké lesy, džungle a bambusové háje. Ve volné přírodě ale jejich počet rapidně ubývá. Odhaduje se, že jejich populace za poslední půlstoletí klesla o 40 procent na asi 10.000 jedinců. V zajetí se pandy chovají v párech nebo menších skupinkách v otevřených výbězích.
zdroj: ČTK