Už loni v červnu zahájila policie kvůli podobnému vyplácení odměn v Krajské nemocnici Liberec stíhání liberecké primátorky Martiny Rosenbergové (ČSSD), ředitele nemocnice Jiřího Veselky a tehdejšího krajského radního pro ekonomiku Zdeňka Bursy (ČSSD). V minulých dnech policisté vyšetřování případu ukončili a navrhli podat obžalobu.
I v novém případě je stíhán Bursa a také jeho straničtí kolegové z ČSSD a členové rady - bývalý hejtman Stanislav Eichler, Radek Cikl, Pavel Novák, Pavel Petráček, Jaroslav Podzimek, Vít Příkaský, Martin Sepp a Lidie Vajnerová ze Strany pro otevřenou společnost (SOS). Obžalobě čelí také manažeři společnosti Silnice LK Jan Bergler a Petr Šén.
Nová kauza se týká neoprávněného odměňování členů dozorčích orgánů akciových společností Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a Silnice LK. Vyplácení odměn uvolněným zastupitelům, kteří kraj v dozorčích radách zastupovali, schválila krajská rada v působnosti valných hromad i přesto, že to bylo v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Odměny za práci v dozorčích orgánech se pohybovaly od 10.000 do 45.000 korun. Třeba Bursa měl za tři roky neoprávněně vyinkasovat více než 300.000 korun. Ne všichni radní ale odměny pobírali.
"Nikdy jsem za práci v dozorčí radě Školního statku Frýdlant žádné peníze nebral," řekl dnes ČTK bývalý krajský radní pro zemědělství Podzimek. Peníze nebral i přesto, že podle něj nebyly právní výklady v této věci jednoznačné. Připustil, že odměny pro své kolegy ale v radě schválil. "Všichni děláme chyby," řekl. Bývalá náměstkyně hejtmana Vajnerová ČTK řekla: "Já jsem peníze nikdy nebrala a myslím si, že je to nemorální. Když dostává někdo výplatu jako uvolněný radní, tak už by neměl brát za svou práci další peníze," poznamenala.
Bývalý náměstek pro školství Cikl si není žádného pochybení vědom. "Obvinění mojí osoby i několika dalších členů bývalé Rady kraje z přečinu považuji za absurdní. Musel by totiž selhat, mimo jiné, i úřednický aparát včetně právního odboru kraje, o čemž pochybuji. Myslím, že se naše nevina dříve nebo později prokáže. Na druhou stranu nyní nejsou vhodná silná slova a celou záležitost je především zapotřebí došetřit posouzením ze všech stran," sdělil dnes ČTK Cikl.
Pobírání desetitisícových odměn v krajských společnostech uvolněnými zastupiteli kritizovalo už koncem roku 2011 tehdy opoziční uskupení Starostové pro Liberecký kraj. Zastupitele tehdy vyzvali, aby peníze vrátili, jinak podají trestní oznámení. Bursa, který tehdy za své působení v dozorčích radách Krajské nemocnice Liberec a Silnice LK pobíral měsíčně 60.000 korun, reagoval slovy, že se svých odměn nevzdá. "Na nic nečekejte, podejte trestní oznámení, ať rozhodne soud," vyzval opozici. O pár dní později se ale odměn vzdal stejně jako jeho straničtí kolegové Petráček a Sepp. Údajně kvůli osobním útokům na jejich rodiny.
zdroj: ČTK